(Ostatnia modyfikacja: 28 października 2016)  

windowsDominującym nie tylko na naszej Uczelni dostawcą systemu operacyjnego i oprogramowania jest firma Microsoft. Jej najnowszy produkt – Windows 10 – występuje w kilku wersjach , różniących się funkcjonalnością( i ceną). Wersje sprzedawane wraz ze sprzętem to Windows 10 Home 64 BIT OEM – 419 PLN, Windows 10 Professional 64 BIT OEM – 619 PLN.
Wersja “pudełkowa” BOX  Windows 10 Home i Windows 10 Professional odpowiednio 479 PLN i 1019 PLN. Przedstawione ceny mogą się różnić zależnie od dostawcy.
Dodatkowo należy zaopatrzyć się w podstawowe oprogramowanie użytkowe jakim jest pakiet biurowy MS Office (wydatek od ok 600 do ponad 1000 PLN zależnie od wersji).
W informacji podano ceny detaliczne oprogramowania. Za zakup oprogramowania na Uczelni odpowiada Centrum Informatyczne

linuxAlternatywą dla monopolisty jest darmowe oprogramowanie Open Source. Linux i Open Office, nie ustępujące w swojej funkcjonalności produktom Microsoftu, w niektórych krajach Unijnych, stają się obowiązującym standardem.

W przypadku laptopów z reguły jesteśmy skazani na preinstalowany przez producenta sprzętu system operacyjny (wersja OEM wliczona w koszty laptopa). Obecnie jest to najczęściej Windows 10 Home.
Kupując komputer stacjonarny mamy zwykle większą możliwość wyboru.

Nośnik systemu

Niektórzy dostawcy sprzętu (firmy) dostarczają komputery wraz z nośnikiem zawierającym System Operacyjny (Windowsa). Czasami jest to płyta w wersji OEM, czasami płyta Recovery z kopią systemu dla konkretnego urządzenia. Często nie dostajemy samodzielnego nośnika z systemem lecz jedynie kopię systemu na ukrytej partycji zainstalowanego  w komputerze dysku twardego (możliwość odtworzenia systemu z poziomu poleceń Biosa).