(Ostatnia modyfikacja: 11 października 2016)  

Komputery mobilne stanowią specyficzną grupę sprzętu komputerowego. Ich zaletą jest mobilność wadą mniejsza niż w przypadku komputerów stacjonarnych ergonomia. Sens stosowania komputerów mobilnych występuje w przypadkach w których trzeba wykonać jakieś zadanie poza stałym miejscem pracy lub to miejsce jest mobilne (praca w kilku lokalizacjach). Standardowym (najbardziej uniwersalnym) komputerem mobilnym jest laptop o przekątnej matrycy 15,6″, wyposażony w dysk o pojemności 500 Gb, nagrywarkę DVD, zwykle złącza VGA i HDMI do podłączenia np projektora.
Ultrabook cechuje się niewielką wagą i dłuższym działaniem na baterii lecz pozbawiony jest zwykle napędu DVD i posiada ograniczoną ilość dodatkowych złączy np. VGA.
Inną grupę stanowią laptopy o wielkości matrycy 17,3″ (lub większe). Ich wielkość i ciężar nie zachęcają do codziennego noszenia (określiłbym je raczej jako komputery “przestawne” a nie mobilne).
Najbardziej mobilną grupę stanowią tablety. Jednak ich konstrukcja predysponuje je raczej jako urządzenia wykorzystujące już istniejące treści (internet, multimedia, gotowe dokumenty) niż jako narzędzie do ich tworzenia.

* specyfikacja do wypełnienia przez zainteresowanego. Zawiera jedynie wymagane rubryki bez wpisanych wymaganych parametrów. Wynika to z indywidualnych wymagań zainteresowanego zależnych od sposobu wykorzystania sprzętu.