(Ostatnia modyfikacja: 9 września 2016)  

PROCESOR

W sprzęcie komputerowym dominują procesory dwu producentów – INTEL i AMD. Od “zawsze” i chyba na “zawsze” będzie trwała wojna o to które procesory są lepsze. Obaj producenci stosują w swoich wyrobach trochę odmienne konstrukcje i technologie, realizujące podobne funkcje , ale w inny sposób. Architektura procesorów determinuje w jakiś sposób ich wydajność zależnie od używanych w pracy programów.
Testy wydajności procesorów jakimi się posługujemy (PassMark CPU Mark) przedstawiają jakieś wartości uśrednione, nie koniecznie odpowiadające konkretnym konfiguracjom sprzęt-oprogramowanie. Umożliwiają jednak określenie do jakiej kategorii wydajności można będzie zakwalifikować komputer.
Technologie stosowane w procesorach
 
INTEL (i3,i5,i7)
 
TURBO BOST w procesorach wielordzeniowych w przypadku aplikacji jednowątkowych wyłącza zbędne rdzenie (całkowicie) a dla pozostałego podnosi częstotliwość zegara (z zachowaniem współczynnika TDP)
HT (Hyper Threading) dzieli fizyczny rdzeń procesora na 2 logiczne (virtualne procesory) i dzieli między nie zadaniaAMD (phenom II X4, X6)

TURBO CORE w procesorach wielordzeniowych w przypadku aplikacji jednowątkowych aktywne rdzenie zwiększają częstotliwość o max. 500 MHz a pozostałe obniżają 

Co ważniejsze – ilość rdzeni czy szybkość taktowania – to zależy głównie od tego czego potrzebuje aplikacja, czy wielu wątków do równoległego przetworzenia zadań , czy szybszego procesora do przetworzenia jednego konkretnego zadania.
Uniwersalne rozwiązanie nie istnieje (albo jest dalekie od ideału). W podstawowych użytkowych zastosowaniach istotniejsza jest ilość rdzeni (fizycznych lub logicznych) – jednoczesna praca z kilkoma programami – przeglądarka , komunikator, edytor tekstu. W specyficznych gdy koncentrujemy się na pojedynczym zadaniu wymagającym przetworzenia znacznych ilości danych kożystniejsza może być mniejsza ilość rdzeni ale z wyższą częstotliwością taktowania.